Jest to metoda leczenia reparacyjnego, polegająca na usunięciu ze ścian obumarłych części kostniwa, nabłonka i przyczepu nabłonkowego oraz ziarniny ze ścian i dna kieszonek. W wyniku tego zabiegu dochodzi do zbliznowacenia i spłycenia kieszonki, do pokrycia jej świeżym i zdrowym nabłonkiem, ustąpienia stanu zapalnego i lepszego umocowania zęba.
Zarówno kiretaż zamknięty jak i otwarty są zabiegami całkowicie bezbolesnymi dla pacjentów, gdyż są wykonywane w znieczuleniu.
Jest to zabieg mający na celu usunięcie usunięcie kamienia naddziąsłowego i poddziąsłowego. Pacjenci bardzo często pytają się co to jest kamień nazębny, dlaczego powstaje i w jakim celu należy go usuwać.
Kamień nazębny to trwałe złogi nazębne powstające w wyniku odkładania się soli mineralnych w płytce nazębnej po ok. 2-3 dniach zalegania płytki. Może być nad- i poddziąsłowy.
Należy go usuwać, bo stanowi miejscowy czynnik modyfikujący bądź inicjujący przebieg choroby przyzębia. Podtrzymuje stan zapalny dziąseł.
Kamień poddziąsłowy znajdujący się w kieszonce dziąsłowej drażni i uciska ściany dziąsła, wywołuje w niej ogniska martwicy, odleżyny i owrzodzenia.
Zabieg usunięcia kamienia nazębnego wykonuje się przy użyciu instrumentów ultradźwiękowych (scaler) lub ręcznych (kiret). Stosowane w Dental World scalery ultradźwiękowe są całkowicie bezpieczne dla pacjenta. Dzięki efektowi pizoelektrycznemu i kawitacji powierzchnie zębów są szybko i efektywnie oczyszczane. Scaling jest zabiegiem bezbolesnym. Wyjątek stanowią przypadki, w których występuje stan zapalny tkanek otaczających ząb, co może być przyczyną bólu. W takim przypadku na życzenie pacjenta podawane jest znieczulenie miejscowe.
Każdorazowo po usunięciu złogów nazębnych wykonuje się polerowanie oczyszczonych powierzchni (polishing), aby zapobiec ponownej adhezji płytki bakteryjnej. Końcowym etapem scalingu jest fluoryzacja kontaktowa polegająca na zaaplikowaniu stężone preparatu fluorkowego, który zabezpiecza zęby przed próchnicą oraz zapobiega nadwrażliwości szyjek zębowych.
Zabieg ten ma na celu usunięcie osadu oraz przebarwień z powierzchni zębów z dużym naciskiem na przestrzenie międzyzębowe, które są tak trudne do oczyszczania.
Za pomocą piaskarki, strumień wody znajdujący się pod ciśnieniem oraz wzbogacony substancjami oczyszczającymi oddziałuje na wszystkie powierzchnie zębów.
Jak często należy piaskować zęby?
Zabieg powinien być wykonywany dwa razy w roku, natomiast u pacjentów palących oraz użytkujących aparaty ortodontyczne co 4 miesiące.
Po zabiegu pacjenci DentalWorld zauważą
– zniknięcie przebarwień i osadów
– oczyszczenie przestrzeni między zębami
– widocznie bielsze zęby
Czynność wykonywana podczas leczenia aktywnego, polegająca na wygładzeniu powierzchni korzenia po usunięciu złogów poddziąsłowych. Root-planing wykonywany jest za pomocą kiret ręcznych lub ultradźwiękowymi końcówkami diamentowymi.
Dzięki naszemu nieustannemu zaangażowaniu w podnoszenie kwalifikacji na kursach nie tylko w kraju, ale
i za granicą, możemy zaoferować Państwu wszystkie możliwe sposoby leczenia oraz dobrać najlepszy rodzaj terapii indywidualnie
dla każdego pacjenta.